Svetovni dan spanja

1. MAREC – SVETOVNI DAN SPANJA

Spanje je pomemben fiziološki proces, ki je biološko nujen. Kakovostno in zadostno spanje je eden najpomembnejših dejavnikov, ki celostno vpliva na ohranjanje in izboljševanje telesnega in duševnega zdravja ter dobrega počutja vsakega posameznika.

Dobre spalne navade, higiena spanja oz. zdravo spanje krepijo naravne ritme budnosti in spanja, ki jih je potrebno ohranjati. Priporočamo, da so dnevne dejavnosti in aktivnosti posameznika podrejene njegovim notranjim ritmom in potrebam in da smo pozorni na 24 – urni dnevni cikel, znotraj katerega se potrebe spreminjajo. Poleg kakovosti in dolžine spanca je pomembna tudi njegova umeščenost v primeren del dneva, kar velja tudi za telesno dejavnost, preprečevanje sedečega življenjskega sloga in vse ostale človekove aktivnosti. Na drugi strani pa s higieno spanja zmanjšujemo dejavnike, ki začetek spanja prelagajo na prepozno uro (modra svetloba, telesna dejavnost pred spanjem, kofein, hrup,…) in rušijo kakovosten spanec. Zadosten in kakovosten spanec vpliva na spomin, učni uspeh in vedenje oz. počutje otrok in mladostnikov. Pomembno je, da imajo otroci in mladostniki dovolj priložnosti za spanje glede na starost in individualne potrebe ter ugodno okolje za kakovosten spanec. Sledenje priporočilom pripelje do kakovostnega in zadostnega spanja v primernem delu dneva, kar pozitivno vpliva na zdravje, počutje, učinkovito delo in kakovost življenja.
Nekaj nasvetov za zdravo spanje otrok in odraslih si lahko preberete  >>>tukaj<<<

Ta vnos je bil objavljen v NOVICE. Zaznamek za trajno povezavo.