LUČE – JEŽKI

Letni delovni načrt – skupina JEŽKI

PROJEKTA »VARNO S SONCEM«

ČAS SODELOVANJA: od sredine maja do sredine junija; na temo varnega bivanja na prostem pa bomo izvajali vse do konca poletja.

IZVEDENE DEJAVNOSTI:

• spoznavanje osončja ter kdo vse se vrti okrog sonca,
  • spoznavanje sonca, njegove koristne in škodljive vplive na naše zdravje…,
  • pogovor ob plakatu, kako se lahko zaščitimo pred soncem…,
  • ogled video posnetka O ultravijoličnih žarkih in njegovih učinkih na zdravje, pogovor…,
  • pravljice na to temo: Zlatko, Brihta in vroč poletni dan; Sonce potrebuje pomoč, obnove le teh,
  • spoznavanje moči sonca (izkušnja sonce – senca),
  • spoznavanje pomena bivanja v naravni senci,
  • opazovanje in označevanje sence (lastne sence, sence dreves, hiš…), spoznavanje varnega bivanja na soncu v povezavi z dolžino naše sence, sence dreves…,
  • izdelava knjižice z naslovom Kaj vzeti s seboj na vroč poletni dan? ter »branje« lastne knjižice,
  • petje in spoznavanje novih pesmic o soncu: Sijaj, sijaj sončece, Sonce se smeje, Sij, sončece sij…,
  • izdelava papirnatih klobučkov; modna revija poletnih klobučkov na zaključni prireditvi za starše,
  • ples: Sončev ples (indijanska)….

PROJEKT: KULTURNA DEDIŠČINA

»Dober tek – dobrote lučkih in solčavskih babic«

V skupini smo si ogledali stare »kastrole«, otroci so jih opazovali, rokovali in z njimi kuhali. Poimenovali smo jih z narečnimi besedami (pinoca – zajemalka, štesel – kuhalnica, skleda – posoda, piskr – lonec …).

Ogledali smo si prispevek o črni kuhinji. Otroci so na karton z ogljem narisali črno kuhinjo.

Na to temo smo preko fotografij spoznavali stare jedi (masunek, obrnjenik, kislo mleko, žlinfrofi, šnite, jabčni fižol, kisla repa, krompirjev zos …). V skupini smo si pripravili jabčni fižol. Otroci so luščili fižol in rezali jabolka, nato pa smo to skuhali in pojedli.

Na hodniku smo iz stare posode, risb in fotografij naredili razstavo.

(Skupno 1.009 obiskov, današnjih obiskov 1)